Profil Kateřiny Maxové

V současné společnosti existuje mnoho nadačních i jiných fondů a spolků, které pomáhají tělesně i mentálně postiženým lidem. Zároveň však existují i jednotlivci, zdraví či postižení, kteří se také snaží svým postiženým spoluobčanům nějakým způsobem pomoci. Jedním z nich je i Kateřina Maxová z Mladé Boleslavi.

Katka se narodila v roce 1974 s nemocí nazvanou dětská mozková obrna. Své první vratké kroky udělala ve 4 letech v Lázních Košumberk. Základní školu vychodila při Jedličkově ústavu v Liberci, kdy pak po jejím ukončení zůstala doma a starali se o ni rodiče. Katka má špatnou motoriku chůze, rukou a také špatně hovoří. Nicméně jejím koníčkem se stal její první počítač. Byla to velká bedna, která zabrala celý psací stůl, ale Katka postupně vstupovala do tajů tohoto megapřístroje. Kontaktovala Sdružení zdravotně postižených v Mladé Boleslavi a nabídla jim své znalosti. Nakonec pro sdružení založila kartotéku klientů a postupem času pro ně sháněla i finanční prostředky na samotný chod sdružení.

Od svých 18 let jezdila na pobyty pro tělesně postižené. Po pěti letech ji samotní organizátoři oslovili, zda by si sama nechtěla zorganizovat nějaký pobyt pod hlavičkou Československé rehabilitační společnosti MUDr.Vojty. A tak začala první etapa jejího života. Avšak nikdo jí neřekl a neporadil, jak se takové pobyty mají správně v rámci legislativy vést. Vzniklo z toho mnoho problémů a neshod. V tomto období však Katku potkala životní rána. Oba její rodiče během několika měsíců zemřeli a Katka se najednou ocitla v situaci, kdy si se vším musela poradit sama. Vzhledem k jejímu postižení si ale nezvládne uvařit či nakrájet i obyčejný chleba.

A tak se do jejího života vložila starší sestra Renata, která opustila svou práci v Praze a přestěhovala se za Katkou, aby jí pomohla. Nicméně časem se zjistilo, že Katka vzhledem k organizování pobytů potřebuje větší prostor jak na práci, tak na přijímání návštěv, a tak se její sestra rozhodla k razantnímu kroku. Prodala byt v Praze a zakoupila malý byt v Mladé Boleslavi, kde zařídila Katce nejen bydlení, ale i kancelář. V tuto dobu se Katka také rozhodla k razantnímu kroku a za pomoci svých známých i sestry si založila své občanské sdružení s názvem DMO Pobyty. Od této doby začal Katce úplně jiný život. V Mladé Boleslavi začala spolupracovat s firmami JM Partners s.r.o., JM Taxcon s.r.o., Help Centrum s.r.o., Spokojený domov o. p. s., swedDesign – M.Švestka a nadací Sponte Sua. Díky této nadaci se sdružení DMO Pobyty zúčastnilo mnoha společenských akcí, o kterých se Katce ani nesnilo, a získávala tak pro své pobyty nemalé finanční prostředky.

Občanské sdružení DMO Pobyty organizuje pobyty pro tělesně postižené z celé republiky a je neziskové. Veškeré finanční prostředky si musí Katka sehnat sama. Jejím úkolem je zorganizování pobytu od začátku do konce. Vytipovat lokalitu pro pobyt, zajistit akce během pobytu a hlavně najít osobní asistenty bez kterých by pobyt ani nemohl být. Cílem jejích pobytů je povzbudit a vytrhnout tělesně postižené z denních stereotypů a zažít někdy i to, co nezažije ani zdravý člověk. Sdružení se také snaží najít finanční prostředky na pomůcky pro handicapované a usnadnit jim již tak těžký život.

Velkým přáním Katky je zorganizovat pobyt v zahraničí, ale to je úkol, který čeká všechny, kteří se na pobytech podílí jak finančně, tak i svým zájmem o tělesně postižené.

Katka byla v roce 2012/2013 za svou neúnavnou práci nominovaná na cenu Olgy Havlové. I když cenu bohužel nezískala, všichni kolem ní ji fandí a je pro ně tou nejlepší.