Zamyšlení k natáčení Klíče ve spolku DMO pobyty

 

V pořadu Klíč (určeného nejen pro handicapované) jsme se rozhodli představit DMO Pobyty. Spolek, který každý rok pořádá několik pobytů pro dospělé lidi s dětskou mozkovou obrnou lehčího i těžšího typu. Klienti jezdí nejen na rehabilitační pobyty do lázní, ale také poznávají zajímavá místa celé ČR a jezdí i k moři.

Celou organizaci doslova ze země vydupala Katka Maxová, která má od narození DMO. A i když toto postižení zasáhlo její řečové centrum, sama po telefonu shání sponzory (což je velmi obdivuhodné) a stará se o chod celé organizace za přispění sestry a dobrých přátel.

Koordinátorem asistentů je Ludvík Klika, který v DMO pobytech působí už 12 let a je na něm vidět, že ho asistování stále velmi baví. Jak sám říká: „Těší mne, když jsou lidé spokojení. Je to o té lásce. Ti lidé mají radost, že mohou být spolu… asistenti i handicapovaní…“

A mohu-li říct za sebe. Já jsem u pana Kliky cítil, že toto upřímné vyznání v jeho případě není klišé, že je opravdové a upřímné, což nám konec konců potvrdilo i samotné natáčení. Bylo trochu složitější než obvykle, protože jsme chtěli vidět DMO pobyty v „akci“ kdy se klienti i asistenti sjedou snad z celé ČR a podniknou zajímavý výlet. Tentokrát spolu s námi navštívili pražskou ZOO.

Nebylo jistě snadné vše zkoordinovat: ubytování, dopravu, asistenty, ale paní Katka Maxová vše bez velkých problémů zvládla.

Samotné natáčení se uskutečnilo v den pracovního volna. Navíc bylo pěkné počasí, takže v ZOO bylo mnoho lidí, a pohyb naší početné skupiny byl tak složitější. Ale pro asistenty nebylo nic problém, i když museli nachodit mnoho kilometrů. Přitom stále s úsměvem komunikovali se svými klienty, kteří byli většinou na vozíčku. Mají můj velký obdiv….

Pevně věřím, že mnoho z těchto postřehů se promítlo i do odvysílaného Klíče 12 – 2017, který se celý DMO pobytům věnoval… Celý štáb pořadu Klíč na toto natáčení rád vzpomíná…

Tomáš Kapras

scénárista a asistent režie pořadu Klíč

 

 

 

 

You may also like...